Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Artıran En Önemli Etken!

Bir sene korunmasız ilişki sonucunda doğal yollarla gebelik oluşmaması durumuna kısırlık adı verilir. Kısırlık erkekten, kadından ya da çiftlerin her ikisinden kaynaklı olabilmektedir. Üstelik bununla beraber kısırlığın birçok farklı sebebi vardır.

Tüp bebek tedavisi hamilelik konusunda en başarılı yardımcı tedavilerin başında gelir. 1 sene korunmasız cinsel ilişki sonrasında doğal gebelik oluşmadıysa tüp bebek tedavisi ile hamilelik şansı oldukça yüksektir. Tüp bebek tedavisinin başarısını etkileyen bazı unsurlar vardır.

Bu unsurlar arasında en önemlilerden birisi erkeğin sperm kalitesidir. Tüp bebek tedavisinin başarısını direkt olarak etkileyen sperm kalitesi, çeşitli sebeplere bağlı olarak düşük olabilmektedir. Bu yazımda sperm kalitesini düşüren nedenlerden ve sperm kalitesinin nasıl artırılabileceğinden bahsedeceğim.

Sperm Kalitesini Neler Düşürür?

Günlük rutinde sahip olunan çeşitli alışanlıklar sperm kalitesine etki edebilmektedir. Aşırı alkol tüketimi, steroid gibi ilaçların kullanımı, sigara içmek, aşırı kilo ve vücut kitle indeksinin yüksek olması sperm kalitesini olumsuz yönde etkileyen etmenlerden bazılarıdır.

İnmemiş testis, bel fıtığı, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ya da ciddi travmalar da sperm kalitesinin düşmesine neden olabilmektedir. Bisiklet taytı gibi vücudu saran kıyafetlerin sperm kalitesini olumsuz etkilediği yönünde bilimsel bir bulgu yoktur ancak çeşitli spor yaralanmaları nadiren de olsa sperm kalitesini etkilemektedir.

Spor yaralanmalarının sperm kalitesini etkilemesi için yaralanmanın ya da travmanın şiddetli olması gerekir. Erkeklerde yaşlanma ile beraber sperm kalitesinde düşüş görülmektedir. Özellikle 45 yaşından sonra sperm sayısı, hareketliliği ve kalitesi önemli ölçüde düşmektedir.

Sperm Kalitesi Arttırılabilir mi?

Günlük alışkanlıklarda yapılacak olan bazı değişiklikler sperm kalitesini arttırmaya yönelik fayda sağlayabilmektedir. Aşırı kilolu bireylerin kilo vermesi önemli bir fark yaratmaktadır.

Kilo verme ile beraber sperm hareketliliği ya da spermin tutunma sorunu gibi sorunlarda iyileşmeler görülmektedir. Bununla beraber tüp bebek tedavisi süresince sigara ve alkol tüketilmemesi de sperm kalitesinde artış sağlayabilmektedir.

Özellikle sigara tüketimi sperm DNA’sı üzerinde yıkıcı etkilere sahiptir. Bununla beraber yine tedavi süresince stresten uzak durmak ve dengeli ve düzenli beslenmek de tedavi konusunda olumlu etkiler sağlayabilecek etmenler arasında yer almaktadır. Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Artıran En Önemli Etken! Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Artıran En Önemli Etken! 

Beni İnstagram’da Takip Edin

Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Artıran En Önemli Etken! Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Artıran En Önemli Etken!