Erkeklerde Kısırlık Nedenleri

Bir yıl ve daha uzun süreyle korunmasız ve düzenli şekilde cinsel ilişkide bulunmasına rağmen çocuk sahibi olamayan çiftlerin kısırlık sorunu olabileceği kabul edilir. Bu çiftlerin yaklaşık yarısında erkeklerde kısırlık sorunu gözlemlenir.

Döllenmenin olabilmesi için erkeklerin üreme organları normal bir şekilde büyümüş ve gelişmiş olmalı, sağlıklı sperm üretebilmelidir. Vücutta sperm üretiminin tetiklenmesi için testislerden en az biri düzgün gelişmiş olmalı, testosteron ve diğer hormonlar düzgün bir şekilde üretilmelidir. Aynı şekilde testislerde üretilen sperm hücrelerinin meniye taşınması ve penisin dışına başarılı bir şekilde boşaltılabilmesi de çok önemlidir. Ayrıca menide yeterli miktarda, düzgün şekle ve hareket kabiliyetine sahip sperm bulunmalıdır. 

Düşük sperm üretimi, hareketsiz ya da düzensiz sperm hücreleri veya sperm taşıyan kanallardaki tıkanıklıkların yanı sıra çeşitli hastalıklar, sakatlıklar, yaşam tarzı, kronik sağlık sorunları ve birçok farklı faktör erkeklerde kısırlığa neden olan etkenler olarak sayılabilir. Sıcaklık, kimyasallar ve toksinler gibi olağan dışı çevre koşulları da spermlerin üretimini ve fonksiyonunu etkileyebilmektedir.

Erkek kısırlığı varikosel, enfeksiyon, boşalma problemleri, anti-sperm antikorları, tümörler, inmemiş testis, hormon dengesizlikleri, sperm kanal defektleri, kromozom kusurları, çölyak, bazı ilaçların kullanımı ve cinsel ilişkide yaşanan problemlerden kaynaklanabilir. Bunların yanı sıra alkol ve tütün kullanımı, illegal ilaçların kullanımı, duygusal stres, obezite gibi nedenler de kısırlığa yol açabilir.

Erkek kısırlığı ile ilgili olarak meni analizi, skrotal ultrason, transrektal ultrason, hormon testleri, boşalma sonrası idrar tahlili, genetik testler, testis biyopsisi, anti-sperm antikor testleri, özel sperm fonksiyonu testleri yapılabilir. Kısırlığın saptanan nedenine göre enfeksiyon tedavisi, ameliyat, hormon tedavisi ve yardımcı üreme tedavileri uygulanabilir.


Randevu Talebi Oluşturun

    Randevu Talebi Oluşturun