Abdominal Histerektomi

Abdominal histerektomi karnın alt kısmındaki bir kesikten rahmin alındığı cerrahi işlemdir. Kısmi histerektomide yalnızca rahim alınır, serviks sağlam bırakılır. Total histerektomide ise rahim ve rahim ağzı çıkarılır. Histerektomi bazı durumlarda bir ya da iki yumurtalığın ve fallop tüplerinin de çıkarılmasını (Salpingooferektomi) içerir.

Histerektomi, vajinal histerektomi ya da küçük abdominal kesilerden geçirilen ince, uzun aletlerin kullanıldığı laparoskopik ya da robotik cerrahi yaklaşımla da gerçekleştirilebilir. Hastanın rahminin normalden büyük olması, cerrahın hastalık belirtileri açısından diğer pelvik organları kontrol etmek istemesi ve abdominal histerektominin hasta özelinde en doğru yöntem olduğunu düşünmesi durumunda abdominal histerektomi önerilebilmektedir. 

Jinekolojik kanserler, miyomlar, endometriozis, rahim sarkması, anormal vajinal kanama ve kronik pelvik ağrı sorunlarının tedavisinde histerektomiye başvurulabilir. Histerektomi jinekolojik kanser durumunda tek seçenek olmakla birlikte fibroidler, endometriozis ve rahim sarkması dahil olmak üzere diğer durumlar için öncelikle daha az invasive tedavilerin denenmesi uygun görülebilir.

Abdominal histerektomi esnasında rahim yumurtalıklardan, fallop tüplerinden, üst vajinadan, kan damarlarından ve bağ dokusundan ayrılır. Uterusun alt kısmı yani servis genellikle çıkarılır (total histerektomi) ancak bazı durumlarda yerinde bırakılır (kısmi histerektomi). Doktor gerekli görmesi durumunda yumurtalıklar ya da fallop tüpleri gibi ek pelvik organları ve dokuları da çıkarabilir. Operasyon esnasında karnın ortasında başlayıp göbeğin hemen altından kasık kemiğinin üzerine kadar uzanan dikey bir kesi ya da kasık kemiğinin biraz üzerinde uzanan yatay bir bikini çizgisi kesisi yapılabilir. Kesi tipi birçok farklı etken değerlendirilerek doktor tarafından hasta özelinde belirlenir.


Randevu Talebi Oluşturun

    Randevu Talebi Oluşturun