Gebelik Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebelik her anne adayının hayatında köklü değişikliklere neden olan bir süreçtir. Bu sürecin mümkün olduğunca planlı bir şekilde gerçekleştirilmesi anne adaylarının daha sağlıklı bir gebelik yaşamasını sağlar. Anne adayları genellikle hamile olduklarını fetus için son derece kritik öneme sahip olan ilk birkaç hafta tamamlandıktan sonra öğrenirler. Organların oluştuğu bu dönemde anne adayının gebe olduğunu bilmeden sigara, alkol ve bazı ilaçları kullanması bebeğin normal gelişimine engel olabilmektedir. Gebe kalmak istenilen tarihten 3 ay önce doktor randevusu alınmalı, gerekli muayenelerden geçilmeli ve doktorun yönlendirmeleri doğrultusunda uygun görülen yaşam tarzı değişiklikleri yapılmalıdır.

Folik asit bebeğin merkezi sinir sisteminin gelişiminde önemli rol oynamakta olup gebelikten önce günde 0.4 mg folik asit desteği alımına başlanmalıdır. Folik asit vücutta depolanmaz ve gebelik sürecinde normalden fazla desteğe ihtiyaç duyulur. B9 vitamini olarak da bilinen folik asit eksikliği farklı anomalilere neden olabilir. 

Gebelik öncesinde sigara kullanımı bırakılmalı, kahve, çay ve gazlı içecek tüketimi kısıtlanmalıdır. Stres ve endişeden uzak durulmalı, adet günleri takip edilmelidir. Ayrıca anne adayı herhangi bir sistemik hastalığı olup olmadığı konusunda doktorla görüşülmeli ve kalıtımsal hastalı görülme olasılığı tespit edilmelidir. Anne adayı düzenli olarak kullandığı ilaçlar varsa bunlar hakkında doktorunu bilgilendirmelidir.

Gebe kalmadan önce, gebelik ve emzirme sürecinde sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı izlenmeli, yağ ve şeker tüketimi azaltılarak proteinden zengin bir beslenme programı uygulanmalıdır.


Randevu Talebi Oluşturun

    Randevu Talebi Oluşturun