Gebelikte İlaç Kullanımı

Gebelik döneminde mümkün olduğunca ilaç kullanımı önerilmemekle birlikte anne adayının ve fetüsün sağlığı için ilaç kullanımı gerekli olabilir. Anne adayının aldığı ilaçlar, fetüsün büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan oksijen ve besinler gibi plasentayı geçip fetüse ulaşabilir. Ancak plasentayı geçmeyen ilaçların da rahmi ve plasentayı etkileyerek fetüse zarar vermesi söz konusu olabilir.

Hamilelik döneminde alınan ilaçlar; 

Alınan herhangi bir ilacın fetüsü nasıl etkileyeceği; fetüsün gelişim aşaması, ilacın dozu ve gücü, plasentanın geçirgenliği ve anne ile ilgili diğer faktörlere göre değişiklik gösterebilir. Hamilelik sürecinde kullanılan ilaçlar fetüs için oluşturdukları risk derecesine göre beş farklı kategoride değerlendirilir. A sınıfı ilaçlar gebelikteki en güvenli ilaç grubu olmakla birlikte X grubuna giren ilaçlar kesin olarak bebeğe zarar verdiği için kullanılması zararlı olan ilaçlar olma özelliğine sahiptir.

Tüm bu nedenlerden dolayı anne adayı herhangi bir sağlık sorunu ile karşı karşıya kalması durumunda doktoruna danışmalı ve yalnızca doktoru tarafından önerilen ilaçları kullanmalıdır.


Randevu Talebi Oluşturun

    Randevu Talebi Oluşturun