Kısırlığın Psikolojik Yönü

Kısırlık tedavisi psikolojik açıdan çiftleri en çok etkileyen tedavilerden biri olup duyguların tedavi sürecinin önüne geçmesinin engellenmesi için bu konuda destek alınması önerilir. Kısırlığın çiftlerin psikolojisi üzerindeki ilk etkisi çiftlerin kısırlık şüphesi duymaya başlaması ile gerçekleşir. İnfertilite tanısının koyulması ile birlikte bu sefer uygulanacak olan tedavi sürecinin başarılı olup olmayacağı çiftlerde endişeye yol açar. Tedaviye başlanması ile birlikte sonuçlar alınana kadar geçen sürede sabırsızlık, kaygı ve umut iç içe geçerek çiftlerin psikolojisi üzerinde etkili olur. Olumlu sonuçlanan tedavi pozitif etki yaratsa da aksi durumda çiftin psikolojisinde ciddi boyutta olumsuz etki oluşabilir. 

Kısırlık tanısı koyulan ve yardımcı üreme tedavilerinin uygulanacağı çiftleri uzun ve stresli bir süreç bekler. Bununla birlikte moral ve motivasyon yüksek olmalı, çiftler uygulanan tedavinin başarılı bir şekilde sonuçlanabileceğine inanmalıdır. Çiftler bu süreçte birbirlerine karşı sabırlı ve anlayışlı olmalı, stresli olmanın doğal olduğunu kabul etmeli ve stres ile baş etmenin yollarını aramalıdır.

İnfertilite tanısı koyulan çiftler birbirlerine destek olmaya özen göstermeli ve gerekli durumlarda danışmanlardan destek almalıdır. Düzenli olarak spor yapılması, yoga ve meditasyon gibi yöntemler uygulanması bu sürecin daha pozitif bir şekilde geçirilmesine katkı sağlayabilmektedir.


Randevu Talebi Oluşturun

    Randevu Talebi Oluşturun